Диво природи: у дендропарку «Березинка» біля Мукачева квітнуть шафранами
Шафран, або крокус – одна з найдавніших рослин планети, відома ще з періоду палеоліту. Людство до цієї квітки завжди відносилося з особливим шануванням, бо шафран – символ відродження життя і весни. Під час розкопок різних міст Греції, Італії – були знайдені зображення крокусу, яким декілька тисяч років. В Китаї тільки члени імператорської сім’ї мали право зображувати крокус на своєму взутті.
Екскурсовод Єва Колесник розповідає, що достеменно не відомо, коли саме ця квітка потрапила до Закарпаття. Але на сьогоднішній день масове цвітіння шафрану можна спостерігати на високогір’ї Рахівщини, Міжгірщини та Берегівщині, або ж у більш зручних та доступних локаціях, таких, як – музей «Старе село» у Колочаві та дендропарк «Березинка» біля Мукачева.
Саме до «Березинки» в березні приїздить найбільше відвідувачів, усі хочуть встигнути на пік цвітіння шафрану.
Через війну минулого року парк туристи не відвідували. Натомість цього року поповнити свої ресурси та трохи відпочити знову приїхало чимало людей.
«Дуже важливо пояснювати людям, в чому цінність цієї рослини і чому важливо її зберегти для нащадків. Дітям під час екскурсії, я завжди пояснюю про те, що нічого зайвого в природі не існує. Що кожна рослина, тварина, комаха – є важливими частинками єдиного ланцюга життя на нашій планеті. Побачити красу, відчути її значення, зрозуміти її цінність – це, напевно, основні причини, чому я знайомлю з дендропарком. Місця, куди можна приїхати і відновити свій емоційний стан – безцінні для нас! Особливо тепер!», – каже Єва Колесник.
Жінка радіє, що після кожної екскурсії в Березинку люди інакше дивляться на оточуючий світ. Чи довго їх триматиме ця магія, емоції, враження та бажання турботливо відноситися до природи, Єва Колесник не знає. Але має надію залишити це зерно турботи в кожному.
Крокус може бути бузкового, білого, жовтого кольору чи в смужку. В Березинці росте шафран Гейфеля, який використовують в багатьох галузях. Це не тільки гарна декоративна квітка, а ще й найдорожча приправа у світі.
Зривати чи витоптувати шафран – заборонено. Цей вид занесений до Червоної книги України у статусі «Неоціненний».
Ірина ГРАБКО
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися