40926
11:59 18.012023

Похід у залізорудні шахти зоологічної пам’ятки природи «Лилики» здійснили юні спелеологи Закарпатського центру туризму

Цікаве 4372

Юні спелеологи Закарпатського центру туризму під керівництвом керівника гуртків Олесі Монич разом з гостями з Харкова здійснили навчально-тренувальний похід у залізорудні шахти зоологічної пам’ятки природи «Лилики» (с. Глибоке, Ужгородський район). Пам’ятка природи місцевого значення під назвою “Лилики” – мінізаказник, створений з метою охорони червонокнижних видів кажанів (підковоносів та нічниць).

Підземелля Глибокого – давно закинуті штольні, створені людьми для добування залізної руди. Частина підземель унаслідок обвалів зникла назавжди, а інші утворили дивовижне поєднання природного печерного рельєфу й рукотворних лабіринтів. Найбільшими штольнями цього району є:

1. Штольня “Стаціонар” – це коридор довжиною 109 м, розділений на 2 частини з невеликим обвальним залом та вузьким субвертикальним лазом за ним. В кінці штольня сильно звужена, в обох частинах є слабкий водотік грунтових вод.

2. Штольня “Лабіринтова” має 2 входи; це лабіринт досить складної, як для штолень Глибокого, конфігурації, що замикається в кільце, загальною довжиною ходів майже 400 м, без очевидних водотоків.

3. Штольня “Затоплена”. Вхід у цю штольню довгий час був засипаним, та його відкопано у 1988 р. Це довгий коридор з одним відгілком довжиною 307 м, по якому тече підземний струмок, місцями глибиною понад 1 м.

Для юних спелеологів Закарпатського центру туризму штольні ЗПП «Лилики» є своєрідним навчальним полігоном. Тут гуртківці проходять свої перші практичні заняття з вільного пересування в печері, підземного орієнтування, топографування; проводять мікрокліматичні та біоспелеологічні дослідження, зимові обліки кажанів. Ось і зараз навчально-тренувальний похід в штольні був одним з етапів підготовки до ступеневих спелеопоходів та проведення досліджень категорійних печер.

Юні спелеологи обстежили шахти «Стаціонар» та «Лабіринтову», в реальних умовах ознайомилися з печерним середовищем і тваринками, що живуть в цих суворих умовах. Побачили справжніх печерних бокоплавів, які повністю втратили пігментацію; троглофільні види метеликів, павуків та слимаків; познайомилися з кажанами, які є одними з найбільш загадкових ссавців. Ці нічні тварини – природні ехолокатори. Вони використовують ультразвук для полювання та отримання інформації про навколишнє середовище. Кажани знищують велику кількість шкідливих комах. Найчастіше їх можна побачити в підземеллях з кінця осені і до початку весни. Штольні с. Глибоке є постійним місцем зимівлі малих та великих підковоносів, великих нічниць, триколірних нічниць, шировухів звичайних. Зараз ми зафіксували знахідку довговухої нічниці. Всі види кажанів, що зимують в підземеллях с. Глибоке, крім великих нічниць, занесені до Червоної книги України. Кажани є однією з найвразливіших груп тварин і потребують охорони з боку людини і від самої людини. Дослідження зимівлі кажанів дає можливість оцінити чисельність та стан окремих видів цих тваринок і в разі необхідності вжити термінових заходів щодо їх охорони та збереження.

Дітям сподобалась таємничість, загадковість залізорудних шахт. Сповнені вражень вони з нетерпінням чекають нових цікавих мандрівок та спелеопоходів.

Про це інформує Закарпатський центр туризму.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах