Греко-католики Дубринич вперше відзначили Успіння Пресвятої Богородиці за григоріанським календарем
У селі Дубриничі, що на Перечинщині, є дві Успенські церкви – православна і греко-католицька. Торік греко-католицька релігійна громада Мукачівської греко-католицької єпархії перейшла на григоріанський календар. Отож цьогоріч Успіння Пресвятої Богородиці відзначили 15 серпня, на 13 днів раніше. Незважаючи на робочий день, на храмове свято прийшло багато вірників та паломників з довколишніх сіл та Перечина.
Сповідальники отримали святе причастя.
Після Літургії відбувся обхід церкви з читанням Євангелія, мированя та святкова трапеза – агапе. Пригощали бутербродами з сиром та ковбасою, тістечками, печивом, фруктами, кавуном, гронами винограду, кавою, солодкою та мінеральною водами. Все було дуже смачне – дубриницькі господині постаралися, та і намолена їжа завжди смакує.
Що це за свято
Успіння Пресвятої Богородиці належить до найстарших Богородичних свят. Вперше його відзначили 431 року в Єрусалимі після Вселенського собору в Ефесі. Це друге за значущістю свято церкви після Воскресіння Христового. Воно символізує день закінчення земного життя Діви Марії, її перехід у вічне загробне життя та возз’єднання зі своїм сином Ісусом Христом. Назва «успіння» означає мирну кончину.
За легендою, за три дні до смерті Богоматері явився архангел Гавриїл, який сповістив її про швидкий перехід до небесного життя та подарував їй пальмову гілку на знак підтвердження своїх слів. У вказаний день апостоли, що проповідували християнство у різних країнах, зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Пресвятою Богородицею, а Син Божий Ісус Христос зійшов на землю і забрав її душу на небеса. Тіло Божої Матері, згідно з її бажанням, поховали у Гетсиманському саду – в печері, де спочивали тіла її батьків і чоловіка Йосифа.
Про традиції святкування
У народі свято Успіння Пресвятої Богородиці ще називають Першою Пречистою. Протягом осіннього періоду є ще дві Пречистi, які відзначають 21 вересня (8 вересня) і 14 жовтня (1 жовтня). У Першу Пречисту віряни йдуть до церкви, просять допомоги й заступництва у Пресвятої Богородиці, ставлять свічки за рідних і близьких, читають молитви та акафісти, присвячені їй.
На Закарпатті збудовано чимало церков на честь Богородиці. Християни вшановують Божу Матір, у молитвах звертаються до неї по допомогу і відчувають її. Адже вона не тільки мати Ісуса Христа, а і кожного християнина. Вона всіх нас приймає за своїх дітей, бере під свій покров. Вона мати всіх народів, цариця миру.
На Успіння Богородиці існує багато народних прикмет. Кажуть, яка погода на Першу Пречисту – такою буде й осінь. 15 серпня була гарна сонячна днина.
Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися