Звідки на Закарпатті традиція встановлювати біля будинків гномів і скільки коштують садові скульптури
Багато хто з закарпатців уже привів до ладу до літа сад чи прибудинкову територію, залишилося кілька деталей – прилаштувати у квітниках, у рокарії чи поблизу хати садові скульптури… І особливе місце чомусь у області завжди займали й займають фігурки карликів, або як їх іще називають краяни «гноми», чи угорською – «törpék».
Традиція встановлювати символічних охоронців володінь зовсім не є місцевою і сягає корінням у глибоку давнину й далеко за межі нашого краю. Звідки ж вона в нас насправді з’явилася? І скільки в цьому сезоні коштують садові скульптури? Це і з’ясовував «Карпатський об’єктив».
Гномів закарпатці встановлювали біля будинків навіть більш ніж 100 років тому
Прообразами сучасних садових гномів були дерев’яні скульптури цих міфічних створінь. Їх наші пращури встановлювали біля входу в будинок, бо вірили, що вони охоронятимуть спокій. Це був для них – такий собі добрий домовик.
Єлизавета Бодран із Тячева переконує, що в них перед порогом стояв саме такий «вартовий».
«Мені 83 роки, але відколи себе пам’ятаю, у нас завжди були такі статуетки. Тобто, батьки встановили гнома ще до мого народження. То було за чехів, або ще й раніше… На жаль, я мало цікавилася деталями, але знаю, що його вирізав батькові знайомий із дуба і він заплатив за нього чималі гроші. Мали такі скульптури далеко не всі, лише заможніші люди. Зараз у мене теж є гномик, онучка подарувала, але він вже сучасний і тримає в руках світильник. А той, старовинний, мав у одній руці сокиру, а іншу тримав у кишені», – розповіла жінка «Карпатському об’єктиву».
Однак скульптури закарпатці встановлювали біля осель ще раніше і в декого, виявляється, були навіть металеві… що на ті часи було нечуваною розкішшю.
«У нас вдома був гномик радянського виробництва. У ті часи їх робили у Хусті на керамічному заводі. Тоді багато хто купував тих карликів у зелених штанах, червоних кофтинах та у бордових капелюшках. Це була керамічна фігурка висотою близько 50 сантиметрів. Я дуже мріяла про такого, бо малою мені бабуся розповідала про один панський будинок, у якому вона працювала і особливо її там вразив відлитий із якогось металу метровий гном. На ньому вона бачила дату – 1864 і там писало: «Öntöttvas kályhák, TERC kiadó, Budapest». Тобто, виготовлено скульптуру було в Будапешті. Не знаю, яка доля потім спіткала ту родину і куди поділося все багатство, утім можу сказати однозначно, що фігурки гномів у нашому краї були популярними дуже давно, просто купити їх могли собі дозволити виключно одиниці. Тож коли запустили масове виробництво скульптур, дуже багато хто одразу ж купував собі маленьких «охоронців», аби прикрасити обійстя», – запевнила хустянка Ольга Моргентал.
Тож звідки походить традиція встановлення цих міфічних персонажів біля будинків на Закарпатті. Виявляється, з Німеччини!
«Це – європейська більш ніж 200-річна традиція. Дуже популярними досі є гноми є в Чехії, Словаччині, Румунії та Угорщині, особливо в сільській місцевості, – розповідає історик Іван Демеш. – Але походять карлики аж із Німеччини. Як вони до нас потрапили? Дуже просто! Свого часу як Німеччина, так і Закарпаття входили до складу Австро-Угорщини. Тож німці першими почали відливати гномів із керамічної глини і поширили свою тодішню новацію на інші держави. До речі, робота ця вважалася дуже важкою. «Хрещеним» тих перших скульптур вважають гончара Філіпа Грібеля. Існує оповідка про те, що він одного разу заблукав у лісі і забрів на рудникову штольню. Місцеві робітники там саме закінчили зміну і відвели чоловіка додому. Дорогою ж розповідали різні історії з життя підземного містечка, ще й на прощання подарували червону шапочку-ковпак, у якій працювали в підземеллях. Це знайомство з бородатими чоловіками невисокого зросту, що важко трудилися у шахтах, настільки вразили Філіпа Грібеля, що він одразу ж виготовив у своїй майстерні статуетку із зображенням їхнього збірного образу. У результаті вийшов перший гном, якого гончар «нарядив» так само, як були одягнені його попутники. Скульптура припала до душі багатьом і швидко стала настілки популярною, що невдовзі масово заполонила прилавки всіх крамниць. Наразі в тих місцях знаходиться відомий у Німеччині Парк гномів, де по всій його території встановлені різноманітні карлики і навіть біля них проїжджає невеликий поїзд для дітей».
Нині існує дуже велике розмаїття садових скульптур у формі гномів. Вони можуть бути схожими і на ельфів із казки про Білосніжку, і нагадувати представників певних професій, скажімо, ліхтарників, рибалок, ковалів, садівників, спортсменів, а іноді навіть мати зовнішність сучасних супергероїв.
Утім щодо ідеального вигляду «правильного карлика» садові експерти запевняють, що гном, який оздоблює присадибну ділянку, повинен мати на собі червону шапочку, у нього має бути біла довга борода і його висота не повинна перевищувати 68 сантиметрів та й сама фігурка… неодмінно має бути з усмішкою, тобто мати добрий вираз обличчя.
Цікаво, що володарем найбільшої у світі колекції садових карликів є колекціонер Енн Аткін із Вест-Путфорда, що у Великій Британії. У нього нараховується 2032 екземпляри гіпсових фігур маленьких чоловічків. Але все ж найбільше у приватній власності садових гномів є в тій же Німеччині. Вважається, що німці встановили більше 80 мільйонів карликів у садах та поблизу осель. Також у місті Ротам-Зеє є навіть музей садових гномів.
На території Закарпаття скульптурки карликів для оздоблення територій наразі виготовляють на Хустщині та на Тячівщині, а придбати їх можна практично в кожному місті чи селі.
Скільки коштують садові скульптури
Купити садові скульптури у наш час – не проблема взагалі. Можна це зробити навіть не виходячи з дому – через Інтернет. Багато виробників пропонують скульптури із полімербетону, гіпсу чи навіть із глини. Щодо зовнішнього вигляду – то тут також можна простежити широкий політ фантазії авторів, адже продаються не лише типові стандартні статуетки, але й дівчата-карлики, котики з гномиками біля ніг, пара закоханих маленьких чоловічків, що селфляться з айфоном у руках та багато інших варіантів. Є й традиційні для нашого краю дерев’яні гномики. Їх, залежно від розміру, продають від 350 до 3000 гривень. До речі, ціни у магазинах та садових центрах практично не відрізняються, або різняться не сильно від вартості садових скульптур на спеціальних сайтах.
Наприклад, за 400 гривень можна придбати невеличкого гномика, що кріпиться до дупла дерева і він доволі оригінальний на вигляд. Найдешевше, за 200 гривень, є маленькі карлики, що поливають газони, для рокаріїв. Щоправда, висоту має фігурка всього 12 сантиметрів.
Для оздоби рослин продають комплект із трьох ельфів, що лізуть на дерево і тримаються за мотузку. Коштує така композиція 500 гривень.
А от гном-ліхтарник зі світлодіодним прожектором із фотоелементами для нічного підсвічування території саду обійдеться дорожче – від 1100 гривень. Практично за стільки ж можна купити карлика, що заглядає у діючий міні-фонтан для клумби. Фігурки хоч і невеликі, але дуже цікаві і, головне – функціональні, а не просто у вигляді прикраси для території.
За 800 гривень можна купити карлика з лопатою – також для саду. Він досить високий – 85 сантиметрів. Схожих, але трохи менших (75 сантиметрів у висоту) із тачкою, в яку можна висадити квіти, продають за 750 гривень.
«Зараз найбільшим попитом користуються армійські гноми, – розповідає «Карпатському об’єктиву» продавчиня одного з магазинів садових скульптур Оксана Потушняк. – Ціни на них стартують від 350 гривень. Є й за кілька тисяч, залежно від розмірів. Їх купити прямо просять батьків діти. Дається взнаки ситуація у державі… Тримають у руках такі фігурки автомати, але кожного зроблено в іншій позі. Наприклад, один присів на коліно, другий – стоїть, третій – лежить на землі. Дехто бере цілу композицію з кількох скульптур. Також досить активно купують гномів із вазонами, у які можна висадити літні рослини. Ціни на них – від 250 до 500 гривень».
А ще доволі цікавими є гноми з різними грибочками за 700 гривень, диванні гноми, яких можна встановлювати на лавиці за 400-800 гривень, алогічні для гойдалок – за 500-600 гривень та гноми-метеорологи з маленькими датчиками дощу за 650-700 гривень.
Загалом розмаїття різних фігурок та статуеток для оздоблення території, не тільки карликів, у нашому краї дуже велике і абсолютно кожен може підібрати собі на власний смак та за доступною ціною справді варті уваги садові скульптури.
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися