38332
20:51 3.012022

Які різдвяні експонати є в краєзнавчому музеї Перечина?

Цікаве 5079

У Перечині діє краєзнавчий музей міста. Відкрили його 25 травня 2019 року. Наразі в ньому близько 300 експонатів.

Кореспондентка «Карпатського об’єктива» відвідала музей, аби ознайомитися із атрибутами різдвяних свят. Директор закладу Мар’яна Попович показала експонати і розповіла про них. Їх небагато.

– Маємо чотири різдвяні дзвіночки, яким 86 років. Їх нам передала гімназія. Як вони потрапили до навчального закладу, не знаю. Ці дзвіночки були власністю Свято-Миколаївського храму Перечина і з ними ходила колядувати церковна коляда. На одному дзвіночку є гравіювання: «На славу Божу дарував В.Голібанич, учитель. Перечин 10.VIII.1935 року», – показує напис.

Наш фольклорний колектив «Карічка», який діє при музею три роки, під керівництвом Лесі Магади, з цими дзвіночками колядував 28 грудня по установах, закладах Перечина. Заколядовані гроші передали для Павлика Мотички, який хворіє на СМА. Додам, що у репертуарі колективу є старовинна колядка «В Віфлеємі днесь Марія» з цієї маленької книжечки колядок.

На окремих столах є макети двох церков. На них встановлені ручки для носіння.

– Ці церковці-вертепи передали нам із Зарічева та Яслища (присілок Перечина), – пояснила пані Мар’яна. – Ходіння з вертепом – давній різдвяний звичай на Закарпатті. Старша молодь гуртувалась у групи віфлеємщиків-бетлегемів. Майстрували як для себе, так і для молодших «вертепи», «церковці», «звізди». Обговорювали та виготовляли також традиційні костюми для рядженого колядування. У різдвяному дійстві брали участь певні персонажі, зокрема ангели, пастирі, дід з бородою, який збирав гроші за різдвяну гру. Частину заколядованих грошей дарували на церкву.

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах