35563
12:25 9.042021

На старому кладовищі Закарпаття люди збирають білі гриби

Цікаве 5182

У селі Малий Раковець, що на Іршавщині (тепер Хустський район), на старому кладовищі люди збирають гриби. На колишньому місці поховань виріс дубовий ліс. Про це редакцію «Карпатського об’єктива» повідомила наша кореспондентка.

Грибне місце добре відоме місцевим. Знаходиться воно по вулиці Перемоги, неподалік Покровської церкви, за 800 метрів від центру села. На території цвинтаря густий дубовий ліс. Поховання не проводяться тут давно, могил та хрестів уже нема. Біля дороги встановлений великий дерев’яний хрест із розп’яттям Ісуса Христа. До нього притулена ікона Богородиці з немовлям. На землі використані лампадки, залишки свічок. Отець Михаїл проводить тут щороку парастас за померлими. Через дорогу є ще один недіючий цвинтар, кажуть «на дяківні» або біля фермів, біля колгоспу. Поховання здійснювалися ще у 60-х роках ХХ ст. Декілька могил доглянуті, на них хрести та пам’ятники. Тут також ростуть дуби і гриби.

Старий цвинтар не має огорожі, по його території ходять люди, є декілька витоптаних стежок. Поруч дорога, по якій їздить транспорт. Грибарять тут не тільки ті, що живуть поруч, а і з інших сурдиків. Перші білі з’являються 6 травня, на Юря. Їх так і називають – «юряники». Влітку та восени тут дуже багато грибів, ростуть густо, як би їх посадив. Одна жінка розповіла мені (просила не вказувати її імені), що її чоловік не раз проганяв грибарів, бо дубник коло них, а сам міг назбирати протягом години п’ять кілограм білих.

Декілька моїх співрозмовників зізналися, що хоча і живуть поруч грибного місця, але гриби не збирають, адже «тут поховані предки». До того ж зауважили, що «до хати не годиться нести щось із кладовища».

Петро Васильович розповів кореспонденту «КО», що у 60-х роках минулого століття учні місцевої школи під час перерви або після уроків бігали в гущу по гриби:

– В гущі біля тимитова (кладовища) росли білі, ліщинові гриби. Ми, діти, збирали їх і давали вчителю або несли додому. На деяких могилах були хрести, насіялися дуби, кущі та дерева були ще малі. Згодом люди почали знаходити білі на старому тимитові. Зробилася файна і родюча грибницю. Я був там, бачив гриби, файні, чорноголові, з товстим коренем, такі як ростуть у дубовій хащі, але не збирав з релігійних мотивів.

Ростуть тут і гірчиці. Місцеві збирають і їх.

Зауважу, що село гірське, грибне. Біля кожного сурдика (гуштака) є гуща, де ростуть білі, підберезники, грабові, підосичники, голубінки, вовнянки.

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне