https://rx.ua
32978
14:33 14.082020

У церквах Закарпаття освятили воду і мак

Цікаве 1849

14 серпня – релігійне свято. Перший Спас, Спас на воді, більш відомий як Маковія. У цей день у православних та греко-католицьких церквах Закарпаття освячують воду, мак, квіти. До букета-оберіга (маковійчика) входить основна рослина – мак, зазвичай, ставлять три голівки маку з нового урожаю. З різнотрав’я – м’ята, звіробій, пижмо, деревій, нагідки, базилик. Додають квіти – чорнобривці, жоржини, безсмертник, кермек, соняшник, а також гілочки дуба та самшиту.

До церкви вірники несуть воду в банках, скляному посуді. Останніми роками – у банках, які обплетені лозою. Такий кошик з лози виготовляють у селі Іза Хустського району. Вартість такого виробу – 120 грн.

У селі Малий Раковець, що на Іршавщині, воду на Маковія та на Водощі наливають до емальованого посуду – до бідончиків 1,5 та 3-літрових. Такий посуд місцеві називають “кандирь”, “канта”.

Після Літургії священики проводять обряд освячення.

Вдома люди кроплять свяченою водою обійстя, оселю. П’ють, аби бути здоровим – вірять, що спасівська вода має цілющі властивості. Букети квітів та голівки маку кладуть до ваз, за образи, перед входом до житла і зберігають до весни або наступного Маковія.

Цього дня селяни не працюють із сіном, у саду та на городі, не виконують важку роботу, господині не шиють.

У день Першого Спаса починається Успінський піст – Спасівка, який триває два тижні, до 28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці.

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне