Марія Саприкіна: «Спорт був моїм хобі, а потім то все перейшло у хронічну хворобу»
Улітку на ярмарку в Білках, що на Іршавщині, познайомилася із Марією Саприкіною (Сабов) із Вишкова Хустського району. Чим привернула мою увагу ця жінка?
Хоча їй 66 років, але енергійна, прудка, як ртуть, дасть фору будь-кому з молодих. Разом із чоловіком продавала вироби з кукурудзяного листя, які згодяться у побуті, – хлібниці, глечики, дамські сумки, а також різні сувеніри для оздоби власної оселі та для подарунку. А це і дзвоники, постоли, хатинки, ляльки, фігури українки та українця. Оскільки ціни на товар від 15 до 180 грн, то більшість покупців покидали ятку вишківчан не з порожніми руками. Вихователька місцевого дитсадка купила українців і глечик. «Для нашого міні-музею», – пояснила.
Пані Марію прошу розповісти про себе.
– Родом я з Ізи, у Вишково вийшла заміж. З 1973-го там і живу. 30 років пропрацювала завкондитерським цехом. Уявляєте? Скільки тортів, тістечок бачила я! – сміється. – Коли ходила у школу, то разом із сестрами Олею та Полею і співали в хорі, і в ансамблі, і в змаганнях брали участь. Але я спорт май любила, як співаня. Грала у волейбол, гандбол, настільний теніс. З настільного тенісу мала перший розряд. Грала не тільки на районному та обласному рівнях, а й за першість України. Граю досі, аби бути в тонусі, формі. Спорт був моїм хобі, а потім то все перейшло у хронічну хворобу. Без цього вже не можу. У весняно-літній період граємо в теніс нерегулярно, бо їздимо з товаром по області, а от восени, взимку збираємося по декілька разів на тиждень. Граю добру годину, потім мало відпочиваю – і знову граю. Навколо себе сколотила таку ипну компанію мужиків, що ого-го – усі за мною йдуть. Любов до спорту прищепив класний керівник Йосип Пекар. Був дуже файним учителем в Ізі – легко знаходив підхід до учнів і вмів зацікавлювати нас. У 1971–1972 роках у Вишкові була перша жіноча футбольна команда на Закарпатті «Тиса». Ми грали два роки, тричі на тиждень тренувалися, а у вихідні грали то у нас, то по області. Потім Мінздрав заборонив, бо вважав, що цей вид спорту шкідливий для дівчат.
Моя співрозмовниця порівнює спортивне життя радянського періоду й теперішнє: «З м’ячами, шариками ми спали на майданчику та в спортзалі. А тепер уся молодь сидить біля комп’ютера й телевізора. Таке життя, скажете, але треба вести активний спосіб життя, бути в русі. Тішуся, що мої слухаються мене: дочка та внучка грають у гандбол, зять – волейболіст, виступає за область».
Господарі нахвалюють свої вироби: «Ми беремо найніжніше листя – біля качана. Відбілюємо оцтовою водою і в мокрому вигляді в’яжемо на колодки. Як люди виламають кукурудзу, то ходимо по полях і збираємо листя. А ось жителі сусідньої Яблунівки не хочуть давати задарма. За міх шумоли платимо по 60–80 грн. В один міх поміститься до трьох кіло. Аби вироби довго служити, їх треба періодично протирати мокрою ганчіркою».
Подружжя збуває свій крам на різних ярмарках, фестивалях, у санаторіях. Під час нашої розмови до ятки підходить жінка з чоловіком. «50 гривень», – кажуть. Вони з сільської ради. Марія швидко виймає з гаманця 50-гривневу купюру.
– 50 гривень – то по-божеськи. Ми готові заплатити і сто. У Лисичові на «Гаморі» брали з нас по 60. У санаторіях на Свалявщині та в Берегові деруть по 500 грн за один день торгу, – скаржиться продавчиня. – Наш товар курортники радо купують, але нам треба заправити бус соляркою на півтисячі. Одного разу донька із зятем як почули таку ціну, то навіть не розкладали товар – розвернулися й поїхали додому, бо не впевнені були, що вторгують бодай стільки, аби заплатити за місце.
Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися