Умілець із Хустщини робить мініатюрні кам’яні замки та скульптури з коренів дерев
Василь Марканчук із Велятина не вчився ні на художника, ні на каменяра, але вміло виготовляє із дарів, котрі знаходить на лоні природи, ексклюзивні вироби.
Його роботи цікаві тим, що зроблені не за якимись спеціальними технологіями, а просто від душі. Під час творчого процесу хлопець відпочиває від роботи та буденних справ.
Майстер на всі руки
25-річний Василь уміє виконувати будь-яку чоловічу роботу: і сіно покосити, і стіни пофарбувати, і плитку викласти, і стріху полагодити, і город обробити… Про таких, як він, кажуть «майстер на всі руки». Утім найбільше приваблює умільця можливість фантазувати над виробами, вдихати життя в бездиханні підручні матеріали.
– Творчістю я захоплююся з дитинства, завжди гарно малював, але вчитися на художника не пішов. Щодо ремесел, то батько в мене займається куванням, а сестра – керамікою. Деколи ми виготовляємо спільні речі. Скажімо, я роблю дерев’яну основу під торшер, а рідні оздоблюють його декоративною керамічною чашею та оригінальними металевими елементами. Виходять доволі цікаві вироби, – розповідає майстер.
Особливо добре Василю вдаються сувеніри з коренів дерев.
– Я знаходжу корінці на берегах водойм. Там їх завжди багато, особливо навесні після повноводдя чи паводків. Такі корені кращі за лісові тим, що вода відполіровує деревину, і вона має гарну структуру, з нею легко працювати. Тож я їх підсушую, обробляю й починаю перетворювати на оригінальні речі. Виходить то бородатий дід, то ніжка для столу, то підсвічник, то карлик чи якась химерна істота, – ділиться секретами майстер. – Камінці, між іншим, теж збираю біля води. Із них також можна зробити багато цікавого: і фантастичні фортеці, і кам’яні млини, і стилізовані під старовину будиночки. Робота з природним матеріалом дуже захоплює. Крім того, це контакт із частинкою всесвіту… не з пластиком, поліетиленом чи штучним сукном, а з натуральним матеріалом. Дотик до природи завжди додає сил, енергії, наснаги.
Василь Марканчук переконаний, що із дерева та каменю можна зробити все, бо їх людина отримала на землі від самого початку свого існування, вони навіть ще древніші за саме людство.
– Чому для будівництва з давніх-давен використовуються саме камені (фундамент) та дерево? Бо це – найважливіші складові життя, – розповідає велятинський умілець. – Справжньою класикою сучасного будівництва у світі, між іншим, також є вдале поєднання цих двох компонентів як при зведенні споруд, так і в інтер’єрі.
Палаци та храми з каменю
У доробку Василя кілька сотень робіт. Дещо він майстрував для друзів, дещо – для себе. Деякі вироби подарував знайомим із Чехії, Польщі, Угорщини, Словаччини, Росії, Іспанії.
– Мені приємно робити людям сюрпризи. Це дуже тішить і надихає. Та й коли мене просять щось виготовити на замовлення, не відмовляю. Серед дерев’яних виробів найбільшим у моїй колекції є світильник заввишки 1,80 м, а найменшим – крихітний торшер, що поміщається на долоні. Серед кам’яних є і мініатюрний 20-сантиметровий палац, і 2–3-метрові фортеці, в яких малеча може бавитись у схованки. До речі, дітям там цікаво розважатися, їм здається, що вони потрапляють у казку, – стверджує майстер.
Утім найбільше Василю Марканчуку до снаги будувати храми.
– На моє переконання, слід жити в душі з молитвою. Тоді Бог допомагає в усьому. Справжні церкви мені будувати не доводилось, однак сувенірні зводити люблю. Власне таких робіт у мене найбільше. А в загальному мій творчий доробок чималий, адже улюбленим ремеслом займаюся серйозно з 16 років. Та й натхнення не доводиться шукати ні в газетах, ні в журналах, ні на сайтах, теми підказує саме життя, у кожному камінці чи корінці вже є образ майбутнього виробу, – заявляє велятинський каменяр та різьбяр.
У перспективі Василь мріє про опанування нових технік, хоче навчитися працювати і з іншими натуральними матеріалами, але основне для нього – радість в очах інших.
– Коли щасливі рідні, близькі, друзі, навіть незнайомі люди – це найбільша втіха. Тому головне – дарувати іншим не просто частинку душі через роботи, але й усіма своїми діями створювати для людей позитивний настрій, – запевняє умілець.
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися