44841
08:45 9.052025

Зацвіла Долина нарцисів. Туристів небагато, а от квітів щороку більше

Цікаве 377

Ще декілька років тому заповідник був у критичному стані. Останнім часом спеціалістами та науковцями там багато чого робилося задля відновлення популяції нарциса вузьколистого. Зокрема, у плані зрошення території водою у природних умовах, бо ці квіти дуже люблять вологу. І праця дала свої плоди. Зараз з’являються все нові і нові острівці нарцисів. Навіть там, де раніше квітів не було, тепер видніються білосніжні килими. Територія з року в рік облагороджується і покращується. Наразі там пасуться ще й п’ять буйволів. Їх заповідник також закупив, аби вони допомагали цибулинкам квітів ділитися навпіл і щоб рослини розмножувалися. Рогаті красені мешкають у Долині нарцисів уже п’ять років, та й самі успішно дають потомство.

На задньому плані видно буйволів, які втекли від фотоапарату

«Долина нарцисів унікальна не тільки завдяки власне нарцису вузьколистому. Щовесни тут у лютому-березні буйно розквітають, наприклад, підсніжники і шафрани. Вони вкривають землю цвітінням настільки рясно, що вона стає біло-фіолетовою від буйноквіту. Загалом у заповіднику зростає майже 500 видів унікальних рослин, багато з них є червонокнижними. Маємо, скажімо, 16 видів орхідей, ірис сибірський, який на території України в природних умовах не росте більше ніде. Тут також зустрічають рідкісні метелики, а також тварини», – розповів «Карпатському об’єктиву» начальник природоохоронного науково-дослідного відділення «Долина нарцисів» Карпатського біосферного заповідника Олександр Навроцький.

Олександр Навроцький і Любов Паннікова

Загалом колись Долина нарцисів була не такою, як зараз. Ще за Австро-Угорщини вона простягалася від Мукачева до Тячева. Угорці взагалі дуже дбали про цю рослину, розуміючи її цінність. Вона в ті часи була під охороною закону.

Долина нарцисів квітує

Згодом змінилися часи. У Чехословацьку добу землі роздали у користування людям, що жили неподалік. Проте квіти місцеве населення оберігало. Крім того, офіційно за чехів випасати худобу дозволялося лише до свята Юрія, а господарювати тільки після свята Покрови.

І це ще не пік цвітіння

А от радянська влада мало не згубила всі червонокнижні квіти. У господарів землі відібрали і вирішили зробити колгосп. Тож Долину нарцисів хотіли просто переорати і засадити сільськогосподарськими культурами. Але люди не дали. Вони руками зупиняли трактори і собою затуляли усю спецтехніку. У 1979 році завдяки титранічній праці професора УжНУ Василя Комендаря територію, де ростуть нарциси було врешті-решт проголошено заповідною зоною.

З’являються нові острівці квітів

Із 1992 року Долина нарцисів увійшла до складу Карпатського біосферного заповідника та до міжнародної мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО.

Долину прикрашає плетений кошик із Ізи, у якому ростуть нарциси

Площа Долини доволі велика – 256,5 гектарів. У період цвітіння вона охороняється і квіти забороняється як зривати, так і топтати. За порушення правил – штраф.

«У цьому році у зв’язку з несприятливими погодними умовами нарциси розквітнули, на жаль, приблизно на два тижні пізніше, ніж торік. Взимку у нас не було ні снігу, ні дощу, а весна – холодна і посушлива. Торік взимку ми мали п’ять повеней, а вже в кінці лютого розквітнув білоцвіт весняний у на початку квітня з’явилися перші бутони нарцисів. Загалом роботу тоді ми розпочали 20 квітня. Тепер – значно пізніше», – наголошує Олександр Навроцький.

Найвідоміша локація Долини

На жаль, туристів у Долині теж небагато. Можливо, через війну в державі, а можливо, через прохолодну погоду.

Раніше на цьому місці нарцисів не було

«Почали ми працювати з 1 травня. Із того часу кількість відвідувачів була всього близько тисячі осіб, – додає спеціалістка із еколого-освітньої роботи Любов Паннікова. – Плата за відвідування невисока – 80 гривень для дорослих. Для військових безкоштовно. Їх відвідало заповідник приблизно 100 осіб. Багатьох цікавлять не тільки квіти, але й наші буйволи. Вони безтурботно пасуться в полі і є дуже мирними, хоча людей уникають».

Долина є найбільшою у Центральній Європі

На жаль, поспілкуватися з туристами не вдалося, у той день їх взагалі не було. Утім цвітіння триває і поки є ще час глянути на червонокнижні квіти. Тим більше, що саме в нас на Закарпатті знаходиться найбільший осередок нарциса вузьколистого у всій Центральній Європі.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне