У Яслищі на Юря відзначили храмовий празник
Сьогодні, 6 травня, православна та греко-католицька церква вшановує пам’ять Георгія Побідоносця. Святий Георгій – римський воїн, християнський святий, мученик. Походив із греків Каппадокії. Є одним із найбільш шанованих та відомих постатей серед християн. На честь святого названий один з найбільших українських храмів – Собор святого Юра у Львові. В центрі Ужгорода є старовинний костел святого Юрія.
Це іменне свято Юрія-Георгія. Хтось дивується: чому Юря, коли в церковному календарі Георгія? Пояснення просте: Юрій і Георгій – одне і те саме, тільки Георгій книжно-літературне. А Юрій – простонародне. Крім того, і житіє цього святого робить наголос на двох прикметних ознаках його діяльності – «земледілець» і «побідоносець». Поняття «землероб» було ближчим, спорідненим душі селянина, як і імення Юрій. Через те і свято називали Юрям, пов’язуючи з ним не тільки іменинну, але й побутово-господарську звичаєвість.
Георгій – ім’я грецького походження, у перекладі «землероб». Чоловіче ім’я Юрій поширене серед українців, білорусів, росіян та грузинів.
На іконах його зображають воїном, який списом пронизує змія, сидячи верхом на білому коні. Ця картина символізує перемогу весни над зимою, святого над дияволом, добра над злом. Юрія Змієборця також називають Святим Георгієм, Георгієм Переможцем. Він є покровителем воїнів, хліборобів та скотарів.
Цього дня у храмах правлять святкове Богослужіння та відзначають престольний празник. Кореспондент «Карпатського об’єктива» побувала у Свято-Георгіївській церкві, яка знаходиться у присілку Перечина – Яслищі. Церква невелика, але дуже гарна, затишна, зведена років 10 тому силами жителів присілку. На празник прийшли вірники з Перечина, процесія із Ворочева,яку очолив отець Василь. Село знаходиться за річкою Уж. Раніше, до 50-х років ХХ ст. присілок входив до Ворочівської сільради.
Пані Оксана розповіла, що завжди старається іти на храмове свято у сусідні села, аби разом з іншими людьми розділити цю радісну релігійну подію і отримати відпуст, побачити знайомих, колишніх однокласників.
Відбувся традиційний обхід церкви з читанням чотирьох Євангелій. Парафіяльну ікону несли дві дівчинки, за настановою старших, тримали міцно. Пригощали смачними домашніми тістечками, солодкою та мінеральною водою.
Вдома яслищани відзначили празник та іменини Юріїв у родинному колі. Ірина Михайлівна розповіла, що святковий стіл, як і годиться, багатий на різні страви та напої. На ньому є голубці, кнедлики, пельмені, поливка (бульйон), картопляне пюре, котлети, відбивні, сири, ковбасні вироби і, звичайно,тістечка домашньої випічки.
Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися