34967
18:10 21.022021

На Іршавщині росте 600-річна груша

Цікаве 5655

У селі Малий Раковець, що на Іршавщині, росте груша, якій щонайменше 600 років. Сорт – м’якуша. Дерево досі плодоносить.

Господар Іван Фанта веде кореспондента «Карпатського об’єктива» до саду. Там ростуть різні фруктові дерева: яблуні, сливи, груші, черешні, вишні. Деякі саджанці садив ще його дід 70 років тому.

Іван Іванович рулеткою робить заміри груші в діаметрі. Вираховує, що дереву щонайменше 600 років.

– Був у Берегові в архіві, вивчав документи про рідне село. В одному написано, що коли люди заселялися, то посеред села росла груша. Чи це вона, чи ні – не беруся казати. Перша письмова згадка про село датується 1360 роком. Отож Малий Раковець має вже 675 років. Якщо йдеться про цю грушу, то їй уже 700 років, – зауважує господар.

– Груша росте дуже повільно, якщо сприятлива погода, то міліметр, якщо несприятлива, то менше міліметра на рік, – приєднується до розмови дружина Тетяна Петрівна. Вона вчитель біології місцевої школи.

Груша родить щороку, рясно, на початку серпня стиглі плоди осипаються.

– Пригадую, що ми насипали м’якуш по 4-5 дубові гордови. Ці бочки мали по 300-350 літрів. А це 1500 літрів. З гордова виходило 20 літрів. А це 100 літрів файної палинки з одної дички, – посміхається господар і додає: – Дичківка все цінилася. Нею пригощають, самі споживають, натирають болючі місця на тілі. Така добра палинка і пахлива (пахуча, ароматна) ниє ни з чого, як з дичок.

Минулого літа Іван обрізав розлоге дерево, аби оновилося. Сподівається, що на ньому з’являться молоді пагони, розростеться і буде плодоносити для нащадків.

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора

Фото зроблено у серпні 2020 року

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне