Свалява: цілющі мінеральні води та мальовничі стародавні церкви

Опубліковано: | Переглядів: 1971
 • Поділіться із друзями:

Свалява – маленьке містечко, що знаходиться у долині Українських Карпат. Заселення цих місць почалося давно, про що свідчать знахідки неолітичного та бронзового періодів, а також кургани VI – III ст. до н. е.

DSC_4852 — копия

Свалявський район знаний далеко за межами Закарпаття своїми лікувальними мінеральними водами та базами відпочинку. Місцеві мінеральні джерела вперше згадуються в історичних документах 1463 року, а точніше, у звіті для угорського короля Матіяша. Хоча, за деякими даними, ще в ХІ ст. двір візантійського імператора звертався до угорських королів з проханням про постачання цілющої солоної води з гірських джерел. Місцеві жителі вживали цю воду спочатку як столову, згодом її почали використовувати примітивним способом для лікування шлункових захворювань.

У 1709 р. свалявські води відвідав угорський король Ференц Ліпот Ракоці Фельшовадасі, за якого джерельну воду возили до двору Петра І. У 1840 р. Шенборни здають в оренду джерела води «Маргіт» (нині «Лужанська»), а в 1842 р. на конкурсі в Будапешті свалявську воду визнано однією з найкращих і розпочато її експорт до Відня та Парижа під назвою «Solyvai». У 1855 р. ця вода здобула золотий диплом на виставці європейських вод у Парижі. У 1884 р. свалявську воду високо оцінено на виставці у Відні. На той час її експорт уже становив до 1 млн пляшок.

В цілому у Свалявському районі знаходиться близько сотні мінеральних джерел – майже третина з усіх відомих на Закарпатті. Тут працюють санаторії, профілакторії, приватні готелі та заводи з розливу мінеральних вод. Найвідоміші з них – «Поляна Квасова», «Лужанська», «Свалява», «Поляна-Купіль».

Зокрема, Свалява дуже багата на різноманітні історичні та археологічні пам’ятки, але напевно найвідомішими з них є дерев’яна церква святого Архістратига Михаїла, дерев’яна каплиця – пам’ятка культової архітектури XIX ст. в селі Уклин та Кирило-Мефодіївський жіночий монастир села Драчино Свалявського району.

Дерев’яна церква святого Архістратига Михаїла, пам’ятка дерев’яної архітектури лемківського стилю ХVІ–ХVІІІ ст., розташована в мікрорайоні Бистрий, що колись являв собою окреме село, яке згодом приєднали до міста. Храм стоїть при дорозі на невеличкому пагорбі. Перший етап будівництва церкви відбувся ще в далекому 1588 році. Тоді храм стояв трохи вище від теперішнього місця розташування, а стара церква мала титул святого Миколая Чудотворця.

У 1759 році церкву було перебудовано і перенесено на теперішнє місце. Існують припущення, що дубові зруби бабинця і нави було взято від старого храму. Перебудовану церкву заново освятили, цього разу під титулом святого Архістратига Михаїла.

Всередині церкви зберігся іконостас XVІІІ століття, проте решту будівлі суттєво осучаснили. Наприкінці 1940-х храм було закрито, і лише в часи незалежності церква знову стала діючою.

Раніше поруч із церквою стояла одноярусна дерев’яна дзвіниця, яку було розібрано у 2001 році, а замість неї поставили нову – муровану.

Дерев’яна каплиця, пам’ятка культової архітектури XIX ст. в с. Уклин Свалявського району, є рідкісним архітектурним скарбом. Наприкінці ХIХ ст. нею захоплювався відомий учений Т.Легоцький. Переказують, що церкву збудовано з дерева старої церкви, а перед цим тут були дві церкви, які занепали чи згоріли. Збереглися деякі старі церковні речі, а два дзвони перенесено до нової цегляної церкви, збудованої у 1992 році.

Ідея створення Кирило-Мефодіївського жіночого монастиря у селі Драчино Свалявського району народилася у його засновника – митрофорного протоієрея Василя Барни ще у 1988 році. Перший камінь у будівництво монастиря був закладений у 1992 році, а освячення та закладення фундаменту головного храму жіночого монастиря відбулося 8 квітня 1997 року.

В основу архітектурної концепції були закладені пропорції і форми знаменитого храму Покрова на Нерлі – перлини храмового зодчества Давньої Русі. Його синій купол прикрашають 150 позолочених зірок, а внутрішній розпис церкви здійснили київські іконописці разом із сестрами обителі. У цьому ж храмі розміщена і головна святиня обителі – шанована ікона Матері Божої Феодорівська.

До складу монастиря також увійшла церква Животворящої Трійці, домовий храм святих Кирила і Мефодія та пам’ятник святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію, який у листопаді 2005 року подарували прихожани обителі.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

 

«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події