37513
19:10 6.102021

На Закарпатті масово зацвів шафран. Фото

Цікаве 39156

Тендітна весняна квітка, з якою пов’язують різні історії та легенди Карпат, масово зацвіла на полонинах Закарпаття.

  Зазвичай ми звикли бачити цю червонокнижну рослину навесні, коли її ліловий цвіт пробиває залишки снігової ковдри. Це – крокус. Але осінніми теплими днями бузково-рожеві квіти знов чарують погляд, то вже цвіте шафран, пращур крокуса. Саме слово «шафран» походить, певно, від арабського «зефіран» – жовтий. У далекі часи саме з цієї квітки отримували природній барвник й ним фарбували сандалії та тканину для одягу царських осіб.

  Найперші спогади про цю рослину знайдені у єгипетських папірусах та книзі Соломона. Шафран відомий не  тільки своєю цінністю для парфумерії, але і як спеція.

Вважалося, що квітка допомагає впоратися з гнівом, глибокими образами та заспокоїти. У Персії жінки при надії носили цвіт з собою, так як думали, що він полегшить пологи та знизить відчуття болю. Також вірили у те, що шафран допомагає у справах кохання. Дівчата підсипали зачаровану приправу на вогнище, щоб назавжди утримати коханого поруч із собою. А для того, що не охмеліти, на свято потрібно було уквітчати голову цими квітами. А от у Європі букет крокусів чи то шафрану є традиційним даром маленькій дівчинці з побажаннями виховати в собі такі риси характеру як оптимізм та стійкість.

За однією з багатьох легенд вважається, що квітку шафрана подарував своїй коханій лікар Валентин, який жив у часи правління римського імператора Клавдія ІІ. Дівчина була сліпою. Але отримавши записку, в якій був яскравий цвіт шафрану, дівчина почала бачити.

Хтось заперечить цвітіння ґейфелевого шафрану восени, а хтось навпаки підтвердить. Але  не помітити  красу та ніжність цього магноліофіта на вже пожовклих полонинах Закарпаття просто неможливо.

І тепер, коли осіннє сонце тішить останніми променями високогірні полонини гуцульщини, гора Костирівка, що в смт Ясіня, на висоті 931 метр над рівнем моря, вкрилася килимом із шафрановим візерунком.

Софія ПЕКАРОВИЧ

Фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах