https://rx.ua
37027
19:47 14.082021

У церквах Закарпаття освятили воду, мак і часник

Цікаве 2017

14 серпня – релігійне свято: Перший Спас, Спас на воді, Маковія.

Перший Спас

В церковному календарі це свято називається як “Походження чесних древ животворящого Хреста Господнього”. Переказ свідчить, що колись частиця хреста, на якому був розп’ятий Христос, врятувала жителів Константинополя від страшної епідемії. Святиню занурили у воду в водоймах, після чого епідемія минула. Звідси походить назва “Спас” – вона пов’язана зі Спасителем Ісусом Христом.

Хто такі брати Маккавеї і чому церква вшановує їх?

Християни вшановують сімох мучеників Маккавеєвих. Вони жили у 166 році до Р. X. Був тоді в Іудеї чоловік на ім’я Єлеазар, священик і законоучитель, який вже досяг старості. Славився своєю мудрістю і благочестям. Його привели до мучителя і стали змушувати з’їсти свиняче м’ясо, що було суворо заборонене Богом у Старому Завіті. Єлеазар погодився краще вмерти славною мученицькою смертю за закон Божий, ніж зберегти через його порушення безчесне і негідне перед Богом життя. Під час жорстоких тортурів, коли священик Божий уже наближався до смерті, застогнавши, сказав: “Господу, який усім відає, відомо, що я, маючи можливість уникнути смерті, приймаю жорстокі страждання й охоче терплю їх, через те, що маю страх перед Ним”.

Були схоплені і сім учнів святого Єлеазара, брати Макавеї – Авим, Антонин, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Алим і Маркеллта їхня мати Соломонія. Їх привели до беззаконного царя і також стали примушувати їсти недозволене. Тоді один з них, відповідаючи за усіх, сказав: “Ми краще помремо, ніж порушимо закони”. Цар наказав жорстоко розправитися з ним. Його кинули на величезну розпечену сковороду. Коли помер перший, вивели на знущання другого, і він прийняв мучення в такий же спосіб. В останні хвилини життя він сказав: “Ти, мучителю, позбавляєш нас дійсного життя, але Цар світу воскресить нас, тому що ми вмерли за Його закони, для життя вічного”.

Коли мучили третього і хотіли йому відрізати язик, він негайно виставив його, безстрашно простягнувши і руки, і мужньо сказав: “Від Бога я одержав їх, і за закони Його не шкодую їх, і від Нього сподіваюся знову одержати їх”. Навіть мучителі були здивовані такою мужністю юнака. Потім мученицьку кончину прийняли ще четверо братів Макавеїв. Після синів померла й мати.

Що святять?

У цей день у православних та греко-католицьких церквах Закарпаття освячують воду, мак, часник, квіти. До букета-оберіга (маковійчика) входить основна рослина – мак, зазвичай, ставлять три голівки маку з нового урожаю. Якщо не вдалося роздобути голівку маку, то купують у магазині пакет готового насіння. З різнотрав’я – материнка, м’ята, звіробій, пижмо, деревій, нагідки, базилик. Додають квіти – чорнобривці, жоржини, безсмертник, соняшник, а також гілочки дуба та самшиту.

На Богослужінні та обряді освячення кореспондент «Карпатського об’єктива» побувала у греко-католицькому храмі Миколая Чудотворця м.Перечин. Воду вірники принесли у бідончиках, скляному посуді. Тепер у тренді – вироби з лози для банки для води, які плетуть в селі Іза, що на Хустщині. Кошики святково оздобили стрічками, квітами. За традицією, принесли головки часнику. Букети сформували із польових та сезонних квітів, гілок калини, горобини.

Вдома люди кроплять свяченою водою обійстя, оселю. П’ють, аби бути здоровим – вірять, що спасівська вода має цілющі властивості. Букети квітів та голівки маку кладуть до ваз, за образи, перед входом до житла і зберігають до весни або наступного Маковія.

З цього дня починається “Спасівка” або великий Успенський піст. Він триватиме до 28 серпня, до Успіння Пресвятої Богородиці.

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне