«Канада мені до душі» – історія закарпатця на іншому кінці світу

Опубліковано: | Переглядів: 3369
 • Поділіться із друзями:

Кілька років тому герой нашої статті – закарпатець Роман Онищак після закінчення університету переїхав жити і реалізувати свої мрії до Канади і, за його словами, не збирається повертатися.

«Іноді кажуть, чи то жартома, чи то всерйоз, що Канаду побудували українці. Але я й уявити не міг, що і сам колись стану будівельником або «цеглинкою» цього будівництва.

Ще в 2007 році я, будучи студентом, вирішив узяти участь у програмі «Work and Travel». Хотілося побачити світ і заодно трохи підзаробити. Майже півроку я провів у США, суттєво «підтягнув» англійську мову, побував у п’яти штатах, непогано підзаробив, працюючи офіціантом у різних кав’ярнях, та зрозумів, що мені до душі все це, і після завершення вишу вирішив спробувати вписатися в цей новий для мене, але такий комфортний світ.

Але вибрав я Канаду, а не США. В Канаді більш спокійне і розмірене життя. Та й клімат мені дуже подобається, подібний до того, який у нас удома – на Закарпатті, а жити набагато легше, бо все створено для комфорту звичайних людей.

Як часто кажуть канадці, «first things first» – «спочатку про головне»: рівень і якість освіти в Канаді просто зашкалює. Система створена і «заточена» під людей, які хочуть учитися. Кожен студент отримує магнітну картку з унікальним кодом і фотографією, яка дає купу переваг. Можна, до прикладу, орендувати ноутбуки, книги, бронювати кімнати для групових занять із проекторами і плазмовими телевізорами, користуватися безліччю безкоштовних електронних сервісів. Професори тримаються зі студентами як друзі, можна задати їм по e-mail будь-яке питання щодо навчання та отримати відповідь протягом 24 годин.

Що важливо, викладач тут не просто теоретик, який вивчив напам’ять пару книг, – більшість викладачів працюють у великих компаніях або володіють власним бізнесом, тому мають практичний досвід і з ентузіазмом дають ділову професійну пораду.

Звичайно, це недешеве задоволення. Іноземці платять у кілька разів більше, ніж канадці, але справа того варта. Щодо офіційного працевлаштування після навчання не в Канаді – якщо вам і вдасться відкрити робочу візу в Канаду, то тільки по тих позиціях, в яких країна зацікавлена. І чекати цього можна дуже довго. Отримати роботу або побудувати власний бізнес у Канаді набагато легше саме з місцевим дипломом про освіту. Канадці довіряють тільки своїм університетам. Тому я принципово вирішив отримати диплом ще й канадського вузу.

Я живу і працюю у Торонто – найбільшому місті Канади, її фінансовій столиці, і тут роботи для всіх бажаючих достатньо. Більшість моїх знайомих, які ще навчаються тут, підробляють на низькокваліфікованих посадах, де можна пристойно заробити, але перспектив мало: офіціант, касир, бармен і т. д. Такий підробіток може покривати всі місячні витрати. Нещодавно бачив статистичну таблицю, де порівнювалося, скільки потрібно працювати в різних містах, щоб купити останню модель айфона. На перших місцях опинилися Лондон і Нью-Йорк (близько 20-22 години), на сьомому місці Торонто (35 годин), на 134-му – Київ (627 годин).

Ті, хто отримав освіту в місцевому коледжі, переважно працюють у хороших компаніях і одержують пристойну зарплату. Більшість громадян Канади – це середній клас, які мають хороший дохід і кожен може дозволити собі власний автомобіль, комфортне житло, всі звикли до якісної щорічної відпустки тощо.

Щодо відпочинку, до речі… Візитною карткою Торонто є знаменита вежа СN Tower. Всередині є ресторан, який обертається навколо своєї осі, і оглядовий майданчик. У місті прекрасний акваріум (Ripley’s Aquarium), великий парк атракціонів, зоопарк, різні музеї і картинні галереї. Можна просто із задоволенням гуляти красивими вуличками з безліччю магазинів, ресторанів і барів. Якщо ви приїхали в Торонто вперше, раджу з’їздити на Ніагарський водоспад. Неймовірні відчуття переповнюють, коли ти стоїш на оглядовому майданчику, а за кілька метрів він тебе гігантський потік води просто падає вниз і звук від цього чути на кілька кілометрів.

Діловий центр Торонто (Даунтаун Торонто) – одне з найпривабливіших місць для туристів. Простягається на південь від вулиці Блур, між Батус стріт і Дон Валей Парквей. У Торонто є знаменита на весь світ «Зала хокейної слави», в якій є музей хокею.

Ще дуже гарні Великі Американські озера, які є одними із найбільших прісноводних басейнів Землі. Також багато національних парків та національних паркових резервацій. Коротше кажучи, відпочити є де.

Можна з’їздити на вихідні і в США – за наявності візи і вільного часу.

Загалом, люди тут дуже привітні і чуйні – в метро чи громадських закладах харчування завжди притримують двері, якщо запитати дорогу у перехожого, він обов’язково дістане телефон, подивиться карту і ледь не доведе вас до потрібної адреси. Скрізь є кнопки автоматичного відкривання дверей, якими користуються інваліди. Тут інвалід – повноцінний член суспільства, створені всі умови для його самостійного пересування. Зручна транспортна система, ніяких звичних нам міських маршруток, тільки автобуси і трамваї, які курсують від кожної станції метро; зручні розв’язки, що дуже важливо, оскільки практично кожна сім’я володіє двома-трьома машинами.

Що теж цікаво – медицина в Канаді безкоштовна. Ну, зрозуміло, за неї все одно платять громадяни країни: витрати на медицину покриваються з їхніх податків. Але якщо порівнювати з Україною, різниця величезна: грошові потоки дійсно доходять до лікарень і контролюються державними органами, тому якість обслуговування дуже висока.

А для іноземців існує страховка, яка обходиться у 10 доларів на місяць. Без страховки тут усе непристойно дорого. Наприклад, огляд у стоматолога коштував мені майже 200 доларів, які потім покрила страхова компанія.

Коли я вперше приїхав, то отримав шок від цін на продукти харчування. Сходив один раз до магазину – і мінімум 50-70 доларів «втратив». Але насправді витрати на їжу – це зовсім невеличка сума щомісячних витрат звичайної канадської сім’ї.

Не скажу, що їжа тут смачна. Кухня не балує різноманітністю, багато занадто жирних страв. На щастя, я вмію готувати, і роблю це регулярно. Було приємно виявити, що в Торонто повно українських магазинів, де можна купити знайомі продукти. Але домашнє сало і пікниця у батьків усе одно найкраща. Батьки кілька разів на рік відправляють мені домашні смаколики і українські цукерки. А ще я дуже люблю угорські сирки в шоколаді «Туро Руді». Без них і життя не життя, і я не я!

Але тут немає часу розпускати нюні. Потрібно працювати, щоб досягти успіху і поставлених цілей. Звичайно, переїзд – це стрес, особливо спочатку, коли опиняєшся в абсолютно чужій країні, поруч немає рідних, близьких і друзів. Але ж я приїхав сюди, щоб знайти щось нове, тому намагаюся все приймати як належне і не жити минулим.

У Канаді дуже багато українців – близько 1,5 мільйона (третя в світі за величиною діаспора), тут є цілі українські квартали у містах, церкви, університети, магазини, бари і кав’ярні. Маленьку Україну тут можна знайти в багатьох місцях, плюс до всього вона живе в кожному з нас. Моя дівчина з Чернівців, найкращі друзі з Іршави та Івано-Франківська.

Канада – країна можливостей, із величезним потенціалом для власного зростання. У цій країні кожен може знайти себе і те, що хоче. Для мене особисто це величезна поліпшена модель України, де немає корупції, всі платять податки і живуть мирно та щасливо, в гармонії з природою.

Ви будете сміятися, але тут часто у стрічці новин можна побачити такі заголовки: «У Саскачевані олень налякав людей, намагаючись зайти в «Старбакс». Напевно захотів кави?» або «Ведмедиця з дитинчам стала причиною пробки в Галіфаксі». Чесно зізнаюся, мені такі новини до душі. Як і все життя в Канаді», – підсумував свою розповідь наш земляк Роман Онищак.

Юрій КОПИНЕЦЬ

«Карпатський об’єктив»

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події