Завдяки винаходу ужгородського вченого можна організувати життя навіть на Марсі

Опубліковано: | Переглядів: 3460
 • Поділіться із друзями:

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стало відкриття ужгородського професора Василя Гомоная, що дозволяє з відходів виробляти органіку (продукти). Наукове відкриття ужгородський науковець здійснив спільно із французькими колегами. Винахід опубліковано в американському виданні.

Детальніше про роботу та досягнення розповів сам науковець Василь Гомонай, професор УжНУ, доктор хім.н. Процес окислення метану на фосфатних каталізаторах науковець досліджував ще у 60-70 роках та розробляв модель на тодішній техніці. Було отримано велику кількість даних, але оскільки вони оброблялися на старих машинах, це не дозволило систематизувати інформацію. Майже через 50 років завдяки співпраці з французами, ужгородський професор вивів закономірність, зроблено теоретичну модель, яка дозволяє розраховувати каталізатори під будь-які задачі. Вони спільно по-новому обрахували всі дані і зробили наукове відкриття, яке дозволяє робити з відходів продукти для подальшого використання, оминаючи дуже багато стадій. З вуглекислого газу можна отримувати органіку. По друге, ужгородський професор дослідив, як можна вуглекислий газ перетворювати на їжу. Таке ноу-хау може стати у нагоді навіть при подорожах на Марс, коли бракує їжі, кажуть науковці. Наприклад, за допомогою цих теоретичних знань можна значно здешевити каталізатори для автомобілів, в яких зараз використовуються дорогоцінні метали. Також дана технологія може бути цікавою для життєзабезпечення тривалого перебування в замкнутих просторах, наприклад, для міжпланетних перельотів. Вона дозволить отримувати поживні речовини (цукор, глюкозу) напрямку з відходів продуктів життєдіяльності.

За словами Василя Гомоная, дані були маловідомі за межами України, зараз завдяки співпраці з французами, вони стали загальнолюдським надбанням. Ще у 90-ті роки дані обробляли японські науковці. Як зауважив вчений, теорію неможливо запатентувати, відкриття буде використовуватися в окремих технологіях.
Науковець розповів, про свої досягнення і деякі цікаві біографічні моменти, які стали поштовхом до відкритті у науці. «Я закінчив школу та захоплювався фізикою, мене прийняли в Одеський інститут радіозв’язку. Нехотячи я пішов на хімфах, хоча він мені не дуже подобався. Зрештою подолав я хімічний факультет, довго вирішував куди піти. Мене запросили на кафедру ядерної фізики і я почав діяльність свою з ядерної фізики. На третій рік у мене вже була кандидатська дисертація, я займався практичними розрахунками. Але там я розсварився, все кинув і пішов на хімфак. Два роки я витратив на хімічні експерименти: вивчав вплив електричного поля, як буде мінятися склад продуктів при окисленні метану. Майже два роки знімав діаграми, ніякого впливу не виявив і мене запропонували виключити з аспірантури. Я не спав ніч, пішов на другий день розібрав свою установку, включив і раптом з’явився формальдегід. Я так зацікавився, що забув виключити все. Виявилося ту платину каталізатор окислював до вуглекислого газу і води і відкрився кварц. На кварці я отримав десь 70% формальдегіду. Пішли роботи, почали займатися окисленням метану формальдегідом. Я написав кандидатську і одержав на багатьох каталізаторах вихід формальдегіду, які у світі ніхто не мав. Захистив кандидатську по формальдегідах, став робити заводську установку, у Сєверодонецьку зробили каталізатор. 200 балонів метану привезли з-під Львова, у ботанічному саду зробив лабораторію і почав працювати на цій установці, представив докторську. Заводи не хотіли запроваджувати новації. Я продовжував працювати, виїхав закордон, але ідея мене не полишала. На всі каталізатори маю авторські свідоцтва. Ми ретельно працювали над цією проблемою як створити замкнутий цикл по їжі. І нам це вдалося. У 90-их роках ми провели експерименти в Інституті медикобіологічних проблем. Публікувався в різних журналах, сприймалися добре».

Професор вирішив відправити результати своїх багаторічних досліджень у науковий журнал Catalysis, який співпрацює з видатними вченими. Із Сорбонни ужгородський науковець отримав опонента і запрошення до співпраці. Французи перевірили дані професора за допомогою рентгенівського аналізу. «Фактично щомісяця ми спілкувалися по інтернету упродовж двох років», – коментує Василь Гомонай. До досліджень, каже професор, залучав чергових на факультеті, бо лаборантів не має. Статтю опублікували у вересні минулого року, 350 примірників журналу замовили різні країни світу, широкому загалу матеріали поки що недоступні.

Василь Гомонай також продемонстрував кілька десятків підручників, за якими навчаються студенти по всій Україні. Це і «Фізична хімія», «Фізична і колоїдна хімія», «Медична хімія» та інші.

«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події