Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО

Опубліковано: | Переглядів: 7011
 • Поділіться із друзями:

Пастілки – одне із 24 сіл гірської Перечинщини, підпорядковане Дубриницькій сільраді. «Село – неначе писанки», – так коротко і влучно можна сказати про Пастілки.

Пастілки село1

У 80 дворогосподарствах проживає 295 чол. Живуть мирно, як одна родина, дбаючи про чистоту та порядок не тільки у своїх оселях та на обійстях. Сміття та побутові відходи, які люди складують до сміттєвих баків, вивозять регулярно. У центрі села є клубна установа, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, зручна зупинка для очікування автобуса. Більшість пастілчан працює на підприємствах Перечина та Ужгорода. До райцентру – 10 км, до обласного центру – 30 км.

Історія

Виникло у першій половині ХVІ ст. Перша згадка з 1567р., коли тут фіксуються два господарства. 1588р. ґаздували вже чотири родини, що володіли по четвертині наділу. Завдяки шолтесам в останній чверті ХVІ ст. у село переселилося кілька родин. Податкова відомість того часу зафіксувала 17 селянських обійсть та шолтеса. У другій пол.ХVІІ – на поч. ХVІІІ ст. глибинку покинуло 4/5 селянських родин. У 1715р. залишилося тільки три господарства.

Село у джерелах іменували по-різному: «Nagy Pastyl», «Hoskova Nagy Pastyl», «Hluzkova Pastil», «Manaja Pastilly». Назва походить від слова «пастівник» (пасовище).

Храм Божий – окраса села

Джерела ХVІІІ ст. згадують церкву Іоана Хрестителя, збудовану в 1798 р. Одні пишуть, що це була дерев’яна споруда, інші – що кам’яна. Теперішній храм розташований на пагорбі, напис на фасаді свідчить, що споруджений 1839-го. Через 150 років, 1989 року, з ініціативи священика Василя Росохи, куратора Івана Соляника та церковника Федора Міньковича розпочали реконструкцію. Добудували частину святині, звели нову баню, новий дах, всередині провели оздоблювальні роботи, впорядкували територію. 7 грудня 2008 року було освячено престол і реконструйовану церкву Святого Іоана Предтечі. Чин освячення очолив Преосвященний владика Феодор, єписком Мукачівський та Ужгородський УПЦ МП. Розділити цю радісну подію приїхало багато людей з району, отець Владислав Керецман зі Словаччини (10 років вів богослужіння в Пастілках і чимало зробив для реставрації церкви). На престольний празник 7 липня тут також багатолюдно: приїжджають вірники, процесії з довколишніх сіл. Перед церквою – два муровані хрести 1903р.

У школі навчається 13 учнів

У Пастілківській ЗОШ І ступеня у 2017-2018 навчальному році навчається 13 учнів. Четвертокласників – троє, третьокласників – семеро, другокласником є один учень, першачків двоє – Іванко та Інночка. Всіх дітей навчають двоє вчителів. Школа знаходиться у старому приміщенні, але для учнів є всі умови: влітку провели косметичний ремонт у класах, зробили запаси дров на осінньо-зимовий період, є внутрішня вбиральня, вода. Про це кореспонденту «КО» розповіла завідувач Пастілківської початкової школи Марія Плакош.

Спільна справа гуртує

Хоча Пастілки і бічне та малонаселене село, але воно було газифіковано п’ятим населеним пунктом Перечинщини. 28 квітня 2007р. символічні факели в урочистій обстановці запалили керівники органу місцевого самоврядування, району, області.

Сергій Суворов, на той час депутат Дубриницької сільради, один з ініціаторів газифікації Пастілок, поділився успіхами територіальної громади щодо її згуртованості навколо спільного питання: «Коли газифікувалися Дубриничі, Пастілок не було навіть у планах. Але пастілчани – люди наполегливі, вирішили: «Якщо держава не може допомогти, то село газифікуватиметься власним коштом». 12 вересня 2006 року відбулися сільські збори, на яких створили сільський кооператив з проведення газифікації населеного пункту. До його складу увійшло 70 чоловік, я очолив його. Ми склали кошторис, розділили необхідну суму на всіх. У результаті дольова участь кожної оселі складала 1600 гривень. За ці гроші зробили проектну документацію, замовили підрядчика для виконання земельних робіт. Усе робилось дуже швидко: 30 жовтня розпочали земельні роботи, а 15 грудня закінчили. У село можна було запускати газ. Затримка була за тим, що керівництво району ніяк не могло віднайти кошти на підвідний газопровід з боку Дубринич протяжністю 1,8 км. Слава Богу, після новорічних свят гроші були виділені на ці потреби, і завдяки теплій зимі роботи розпочали у січні і завершили перед Пасхою».

Канонік Іоанн Пастелій – предтеча закарпатської історіографії

Він увійшов в історію краю як церковний і культурний діяч, педагог, дослідник історії церкви, поет-сатирик. Його біографічні дані досить скупі. Документально не доведено навіть точне місце його народження. Більшість дослідників вважають, що він народився 21 січня 1741р. у с. Мала Пастіль – сьогодні с.Пастілки. Назву села використав для свого псевдоніма – Пастелій, а справжнє його прізвище – Іван Ковач.

Освіту здобув у навчальних закладах Ужгорода, Будина, Егера, був священиком у Хусті, Мукачеві, Гуменному, Коритнянах, працював професором етики в Мукачівській богословській школі. Для свого часу був високоосвіченою людиною і свої знання, талант і здібності поклав на вівтар розвою духовності рідного краю. Своєю невтомною працею, діловими якостями та високою ерудицією викликав повагу і довіру не тільки з боку близького оточення, а й єпархіального керівництва. І коли після передачі ряду парафій грецького обряду Списького комітату під юрисдикцію Мукачівського єпископату в 1787 р. виникла потреба у посаді другого генерального вікарія для керівництва новоутвореним 27 липня 1787 р. Кошицьким вікаріатом, то єпископ А.Бачинський без найменших вагань рекомендував каноніка Пастелія. Рекомендація в усіх інстанціях була врахована і угорський королівський намісник граф Христофор Ніцьки “призначив славного каноніка з Ужгорода Іоанна Пастелія за самі його добрі якості та ґрунтовні знання другим вікарієм”.

Своїми працями «Історія Мукачівської єпархії» та «Про походження русинів» заклав основи історичної концепції Закарпаття і започаткував вивчення такої важливої теми як історія церкви краю. Ужгородський науковець Дмитро Данилюк, який вклав велику лепту в дослідження його творчості, по праву назвав І.Пастелія «предтечею закарпатської історіографії».

І.Пастелій залишив помітний слід і на літературній ниві. На це звернув увагу І.Франко у статтях “Карпаторуське письменство ХVІІ-ХVШ вв.” і “Южнорусская литература”. Великий Каменяр зарахував Пастелія до тієї частини закарпатської інтелігенції, яка “не порвала зв’язків з простим народом і його мовою і є “автор багатьох історичних записок і дуже популярної сатири на попа”.

Закінчив земний шлях в 1799 р., похований в Ужгороді, але місце поховання невідоме. У рідному селі вшановують Івана Пастелія: 2012 року відбулася наукова конференція, присвячена його життєвому та творчому шляху, на фасаді клубу встановлена меморіальна дошка.

Тетяна Грицищук, фото автора

 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
 • Пастілки. Як живеш, глибинко? ФОТО
«Карпатський об’єктив»
Loading...

Анонси подій

Жовтень 2019
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
« Вер   Лис »

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Різне:

 • ТБ програма

 • Гороскоп

 • База крадених велосипедів

 • Рецепти

 • Погода

  • Ужгород

   Невелика хмарність протягом всього дня.

   • Ясно

    Зараз: 22.06°C/1019.04гПа

   • Ясно

    Об 12 годині: 18.09°C/1018.98гПа

   • Ясно

    Об 13 годині: 15.67°C/1019.21гПа

   • Ясно

    Об 14 годині: 13.96°C/1019.38гПа

   • Ясно

    Об 15 годині: 13.1°C/1019.81гПа

  • Мукачеве

   Хмарно протягом всього дня.

   • Ясно

    Зараз: 23.2°C/1018.93гПа

   • Ясно

    Об 12 годині: 19.04°C/1018.86гПа

   • Ясно

    Об 13 годині: 16.51°C/1019.16гПа

   • Ясно

    Об 14 годині: 14.74°C/1019.36гПа

   • Ясно

    Об 15 годині: 13.84°C/1019.77гПа

  • Берегове

   Невелика хмарність протягом всього дня.

   • Невелика Хмарність

    Зараз: 23.01°C/1019.31гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 12 годині: 19.5°C/1019.09гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 13 годині: 16.89°C/1019.34гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 14 годині: 14.94°C/1019.56гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 15 годині: 13.82°C/1019.9гПа

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

 • У середу, 16 жовтня, в Закарпатській ОДА відбулася масштабна нарада під головуванням Ігоря Бондаренка щодо питань ремонту, будівництва та утримання автомобільних доріг області.

  14:3016.10.20190
 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • Із початком осені та навчального року в Україні стартував сезон застудних захворювань, а з ними – й розмови про грип.

  18:1111.10.20190
 • Об’єднані Арабські Емірати – країна, що з’явилася на карті світу порівняно недавно, однак за рівнем розвитку знаходиться в топі.

  15:1411.10.20190
 • У понеділок, 14 жовтня, у м.

  13:2411.10.20190
 • Стимулювання інвестиційної діяльності, оздоровлення економіки України, інвестиційні паспорти ОТГ та стратегії їх розвитку, індустрія краси та здоров’я, кіновиробництво на Закарпатті обговорюють сьогодні в Ужгороді на інвестиційному форумі «Закарпаття – бізнес в центрі Європи».

  21:0110.10.20190
 • Саме під такою назвою сьогодні, 10 жовтня, в культурно-історичному комплексі «Совине гніздо» провели щорічний інвестиційний форум.

  13:2010.10.20190
 • 6 жовтня у великій залі Хустської районної ради відбулося зібрання пасічників із різних куточків Закарпаття, яке відкрив голова Хустської районної спілки “Нарцис” Віктор Папп.

  10:2308.10.20190
 • У сезоні 2019/20 за першість боротимуться 7 команд.

  12:3907.10.20190
 • На вулиці похолодало, тож багато хто вже дістав електрообігрівач для підтримання тепла в помешканні.

  15:3206.10.20190
 • Драгобрат, Захар Беркут, Тростян і Буковель білий! Дивись онлайн https://snig.

  13:3506.10.20190
 • Кришталеві джерела, карстові печери, найстаріші дуби і навіть метеорити: усе це можна побачити у дійсно унікальному місці – Ужанському національному природному парку.

  16:3903.10.20190
 • Рейтингове агентство Євро-Рейтинг опублікувало оновлення рейтингу інвестиційної ефективності областей України.

  20:5930.09.20190
 • Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області провели планову перевірку одного з підприємств, яке надає послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, щодо дотримання ним вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

  19:1527.09.20190
 • Такий штраф напередодні наклало Управління Держпраці у Закарпатській області на суб’єкта господарювання, в якого під час перевірки працівники Головного управління ДПС у Закарпатській області виявили нелегального працівника.

  19:0327.09.20190
 • Під час пресконференції 12 вересня новий керівник Міністерства освіти і науки України Ганна Новосад представила журналістам команду, яка разом із нею працюватиме над реформуванням системи освіти і науки, – п’ятьох заступників уже призначено, ще одна перебуває у статусі радника та чекає на відповідне рішення уряду.

  16:2027.09.20190

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події